WordPress Sitenize Facebook Pikseli Eklemenin Kolay Yolu

Aslında Facebook Piksel kodunu siteye eklemek kolay. WordPress tabanlı bir siteniz varsa, yönetici panelinde Görünüm’ün altındaki Tema Düzenleyici seçeneğine tıklayarak sitenizdeki php sayfalarına ulaşabilir ve header.php dosyasına piksel kodunuzu ekleyebilirsiniz. Fakat bu şekilde sadece site ziyaretçilerini takip edebilir ve Business Manager’daki Piksel Yöneticisinden birkaç olay ekleyebilirsiniz. Facebook’ta dönüşüm amaçlı reklamlar verecekseniz, reklamlardan elde ettiğiniz kazancı görmek istiyorsanız, piksel koduna bazı eklemeler yapmak gerekiyor ki, benim gibi kodlardan hiç anlamayan biriyseniz işiniz zor. Kendi e-ticaret siteme nasıl eklerim bu kodları diye araştırırken, Türkçe kaynak bulamadım. Bulduklarım standart piksel kodu eklemeyi anlatıyordu, görüntülenen ürünlerin fiyatını, ismini vs tanımlamak için gerekli kodları da veriyorlardı ama nasıl yapılacağını tam olarak tarif etmiyorlardı. ( ya da ben bulamadım).

Bu yüzden bu yazıda benim gibi teknik bilgisi olmayan ama kendi işini kendi görmek isteyenlere yardımcı olmayı amaçlıyorum.

Ben birkaç günlük araştırmanın sonucunda, eğer kodlamadan anlamıyorsam, eklenti kullanmam gerektiğini fark ettim. Bunun için de ücretsiz ve düzgün çalışan bir eklenti aradım ve Woocommerce’in Facebook For Woocommerce eklentisini indirip denedim. Gayet başarılı.

Yapmanız gereken şey, eklentiyi kurmak ve ayarlarına (configure) tıklamak.

Woocommerce için Facebook eklentisi

Ayarlara tıkladığınızda aşağıdaki gibi başlangıç ekranı geliyor.

Başlangıç tuşunu tıkladığınızda yeni pencerede şu ekran açılıyor;

İleriyi tıklayın. Sırasıyla Facebook Sayfası, Facebook Pikseli’ni seçeceksiniz. 4. adımda otomatik olarak sitenizdeki ürünlerden Facebook kataloğu oluşturuyor ve bitiriyorsunuz. Adımları aşağıda görebilirsiniz.

Sayfanızı seçin
Pikselinizi seçin
Facebook ürün kataloğu da otomatik oluşturuluyor

Bu adımları tamamladığınızda eklenti oldukça detaylı bir piksel kurulumunu kendisi hallediyor.

Piksel kodundaki fiyat, ürün kategorisi, ürün id’si gibi detaylar neden önemli derseniz; daha sonra Facebook reklamları oluştururken, mesela dönüşüm reklamı oluştururken reklamları optimize etmenize yarıyor. Reklam sonuçlarında ne kadarlık harcama karşılığında ne kadarlık satış yaptığınızı görebiliyorsunuz. Bir ürünü inceleyen ya da sepete ekleyen ama satın almayan kişileri reklamlarınızda hedefleyebiliyorsunuz. Evet, Facebook Remarketing/Retargeting reklamlarını da bu piksel sayesinde kullanıyorsunuz. Ayrıca sitenizde sattığınız ürünlerden otomatik olarak Facebook Ürün Kataloğu oluşturduğu için katalog satış reklamlarını da açabiliyorsunuz.

Şu an Türkiye’de aktif olmadığı için Instagram ürün satışını henüz kullanamıyoruz ama Instagram ürün ekleme özelliği de pasif olarak duruyor. Yani Türkiye’de Instagram satış özelliği açıldığı anda ürün kataloğunuz elinizde hazır oluyor.

Yazının başında da dediğim gibi ben Facebook Pikseli’ni özelleştirme konusunda ihtiyacım olan Türkçe kaynağı bulamadığım için bu yazıyı yazma gereği duydum. Belki benim gibi bir başkasına da yardımcı olabilirim diye… Burada anlattıklarım kendi kendime deneye yanıla öğrendiklerim. Eğer konu hakkında bilgi sahibiyseniz ve yanlışlarım/eksiklerim varsa lütfen yorum ya da mail olarak bana iletin. Ya da daha iyi bir yazı varsa, linkini paylaşın.

Yazar Hakkında

This Article Has 1 Comment
  1. Pingback: Web Sitenize Messenger Butonu Ekleme | Muharrem Gürsu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir