İçeriklerinizin Daha Fazla Paylaşılması İçin 10 İpucu

Sosyal medya içerikleriniz size göre ne kadar güzel olursa olsun, dikkat çekmiyorsa paylaşılmaz. Tabii ki dikkat çekici içerik için anahtar kelimenin görsel olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Aşağıdaki ipuçlarıyla içeriklerinizdeki görselleri daha dikkat çekici yapabilir ve insanları daha fazla paylaşıma ikna edebilirsiniz.

1-Basit Olsun

Basitten kastım çirkin değil, sade ve anlaşılır tasarım. Reklamcılık derslerinde bize öğretilen bir şey vardı. En başarılı televizyon reklamı, televizyonun ses kapalıyken bile mesajını veren reklamdır. Sosyal medya görselleriniz için de benzer durum geçerli. Artık insanların sosyal medya hesaplarında o kadar çok içerik akışı var ki, bazı metinleri okumadan geçiyorlar. Sizin içeriğinizdeki metinleri de muhtemelen okumadan geçeceklerdir. Eğer görseliniz içerik hakkında ipucu veriyorsa dikkatlerini çekip metninizi okutabilirsiniz.

2-Görsel Kraldır

İçerik kraldır sözünü duymayan kalmamıştır ama artık daha az okuyan, daha fazla görsellere bakıp geçen bir hedef kitlemiz var. Sosyal medyada başarı içerikle birlikte görselden de geçiyor. İlk görüşte dikkat çekme konusunda fotoğraflar, video ve animasyondan daha başarılıdır. Görseli olan içerikler Twitter’de %35 Facebook’ta ise %80 daha fazla tıklama alıyor.

3-Tutarlı Olun

Tasarımda minimalist ya da çok renkli bir tarzınız olabilir. Bu tarzı belirleyen hedef kitlenizdir. Ancak tarzınız her ne olursa olsun, tutarlı olsun.  Görsel tasarımızında sürekli aynı tarzı korursanız bir süre sonra görselleriniz markanızın ayırt edici özelliği haline gelecektir. Takipçileriniz için markanızın içeriklerine bu şekilde kolayca dikkat çekmiş olursunuz.

4-Bilgiyi Kolayca Verin

Bir konuyu ne kadar az metinle analatabiiyorsanız o kadar başarılısınızdır. Bunun yollarından biri de infografikler kullanmaktır. Başarılı bir infografik ile hedef kitlenizi sıkmadan mesajınızı iletebilir ve daha fazla beğeni/paylaşım kazanabilirsiniz.

5-Doğru Görseller Kullanın

Sosyal medya hesabı sizin/firmanızın internetteki yüzüdür. Bu yüzden içeriklerinizde kullandığınız görsellerin kaliteli olması gerekiyor. Siz de internette gezinirken piksel piksel olmuş görsellerden nefret ediyorsunuzdur. Görsellerinizin yüksek çözünürlükte olması içeriğinizin daha kaliteli olduğu mesajını verir. Aynı görseli tüm sosyal medya kanallarında kullanmak doğru olmayabilir. Her platformun kendine özel görsel boyutları var. Facebook için hazırladığınız görsel, Twitter’da tam olarak görüntülenmez. Ya da yatay hazırladığınız görseller Pinterest’te ilgi çekici olamayacaktır. Mümkünse görsellerinzi her kanal için özelleştirin.

6-Görsellerde Logo Kullanın

Çok güzel bir içerik hazırlamış ve takipçileriniz tarafından bolca paylaşılmış olabilir. Peki takipçilerinizin takipçileri bu içeriğin nereden geldiğini biliyor mu? Görsellerinizde logo kullanmanız halinde sizi takip etmeyenler bile içeriğin nereden geldiğini görebilir.

7-Paylaş Butonu Paylaştırır

Web sitenizde, blogunuzda hazırladığınız her içeriğin başında ve sonunda paylaş butonuna yer verin. Sizin içeriğinizi çok beğenen kişiler, her ne kadar paylaşmaya değer bulsalar da onları bu konuda cesaretlendirmenize ihtiyaçları var. Paylaşmayı ne kadar kolaylaştırırsanız o kadar başarılı olursunuz.

8-İnteraktif İçerikler Yaratın

İnsanlar sosyal medyaya haber almak için katıldıklarını söylerler ama aslında gerçek, kendi fikirlerini önemli ve paylaşmaya değer bulmalarıdır. Siz de içeriklerinizde insanları fikirlerini belirtmeleri konusunda cesaretlendirin. Soru-cevap, oyun ve yarışma tarzı içerikler hazırlayarak takipçilerinizin yorum yapmasını isteyin.

9-Fayda Sunun

Web siteniz çok güzel, içerikleriniz harika olsa bile insanların bunu paylaşması için yeterli değildir. Sonuçta herkes yaptığı her hareketin bir faydası olmasını bekler. Takipçilerinize faydalı bilgiler sunun ki daha fazla paylaşım alabilin.

10-Listelerinizde Yuvarlak Rakamlar Kullanın

Eğer içeriğinizi bir liste şeklinde hazırladıysanız, başlıklarınızın sayısını 5, 10, 15 gibi sayılarda tutun. Örneğin; bu yazıda olduğu gibi… Yalnız unutmamanız gereken bir şey var. Eğer eğlenceli bir içerik hazırlamıyorsanız, madde sayısı 10’u geçmesin. Yoksa okuyucunuz sıkılacaktır. Eğer anlattığınız konu çok uzun ve detaylı ise, yazınızı tek seferde yayınlamak yerine ikiye, üçe bölebilirsiniz. Bu şekilde faydalı bir yazı dizisi hazırlamış ve ilk yazıyı beğenenleri sitenizi tekrar ziyaret etmeye ikna etmiş olursunuz.

Yazar Hakkında

This Article Has 2 Comments
  1. Özlem Yanıtla

    Ellerine sağlık Mu::))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir