Facebook Reklam Hedeflemesine 18 Yaş Ayarı

Facebook Reklam Hedeflemesine 18 Yaş Ayarı

Apple’ın iOS 14’te kullanıcı takibini zorlaştırmasıyla birlikte dijital pazarlamacılar için oyunun kurallarında büyük değişiklikler yaşanmaya başladı. Kullanıcı gizliliği davalarından yeterince payını alan Facebook da reklam hedeflemelerinde bazı kısıtlamalara gidiyor.

23 Ağustos 2021 itibariyle Facebook reklamlarında 13-18 yaş aralığı seçeneğini ve ilgi alanları seçeneğini bir arada kullanamayacağız. Tüm dünya genelinde uygulamaya koyulan bu kural ile eğer reklamlarınızda 18 yaş altını hedefleyecekseniz bu hedef kitlenizi ancak yaş, konum ve cinsiyet ile daraltabileceksiniz. Daha önce 14-16 yaş arası, bilgisayar oyunlarıyla ilgilenen, kız çocuklarını hedefleyebilirken artık bu kombinasyondan ilgi alanı daraltmasını çıkarmanız gerekiyor.

Eğer ilgi alanı sizin için önemli bir kriter ise, o zaman 18 yaş altını hedeflemenizden çıkarmak zorundasınız.

Hatta bu güncellemeden önce web sitesi ziyaretçileri ya da uygulama hareketlerinden oluşturduğunuz ve 18 yaş altını hedefleyen bir özel hedef kitle kaydettiyseniz, bu hedef kitleden de 18 yaş altı kullanıcılar silinecek. Bu sebeple mevcut reklamlarınızın da erişim rakamlarında düşüşler olacaktır.

İşletmeniz için hem gençleri hem de yaşlıları hedefleyen bir reklam oluşturacaksanız; Facebook bir kampanyanın içinde iki farklı reklam seti oluşturmanızı, bir reklam setinde 18 yaş altını hedeflemenizi, ikinci reklam setinde ise 18 yaş üstü kişileri eskiden olduğu gibi hedefleme seçeneklerine göre hedeflemenizi tavsiye ediyor.

Yazar Hakkında

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir