İnternetten Satış Yapmak

İnternet hayatın hemen her alanında kullanılıyor. Özellikle ticaret alanında getirdiği imkanlar çok büyük. Büyük küçük fark etmeden tüm firmalar internet üzerinden satış yapıyor ve online satışın avantajlarından faydalanıyor? Peki, internette satış yapmak çok mu zor? E-ticaret yapmak için ne gerekiyor? Kısaca anlatayım…

Firmanız Olmalı

Öncelikle internet üzerinden satış, yani e-ticaret yapmak için bir firmanızın olması gerekiyor. Şahıs firması ya da şirket fark etmez. İster bir pazaryerinde satış yapın, ister kendi web sitenizde satış yapın, mutlaka firmanız olmalı ve fatura kesebiliyor olmalısınız. Pazaryeri siteleri zaten ilk kayıt esnasında sizden firma bilgilerini istiyor. Pazaryeri yerine kuralları kendinizin koyduğu bir satış sitesi yapsanız bile ödeme almak vs gibi işlemler için (daha da önemlisi yasal olarak başınızın ağrımaması için) bir firmanız olmalı ve fatura kesebiliyor olmalısınız. Firma kurma konusunu anlatacak kadar hakim değilim ama bir muhasebeci ile görüşmek, iyi bir başlangıç noktası. Muhasebeciniz firma kurulum adımlarında sizi doğru bir şekilde yönlendirecektir.

Satış Kanalı Oluşturmalısınız

Bu aşamada 2 seçeneğiniz var. Ya büyük firmaların kurduğu pazaryerlerinden birine katılabilirsiniz ya da kendi e-ticaret sitenizi kurarak satış yapabilirsiniz. Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Örneğin; mevcut bir pazaryerine katılırsanız reklam, alt yapı kurulumu gibi işleri pazaryeri sizin yerinize halletmiş oluyor ancak satacağınız ürünün türüne göre yüksek komisyon ödemeniz, pazaryerinin oluşturduğu kurallara uymanız ve ciddi bir rekabetle karşılaşacak olmanız ilk aklıma gelen dezavantajlar.

Kendi satış sitenizi kurduğunuzda yürürlükteki kanunlara (Ticaret Kanunu, KVKK vs.) bağlı kaldığınız sürece sitenin kurallarını siz belirlersiniz ve sizden başka bir satıcı olmadığı için rekabet edecek başka firmalar da olmaz. Ancak kendi sitenizin reklamını yapmak, bu siteye kullanıcı çekmek de sizin sorumluluğunuzdadır.

Ben buradan sonra kendi satış sitenizi nasıl oluşturabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

E-Ticaret Sitesi Oluşturmak

E-Ticaret sitesi temel olarak, ürünlerinizi sergileyip, satış yapabileceğiniz bir web sitesidir. Sıfırdan HTML, CSS vs ile bir site oluşturulabileceği gibi WordPress, Wix Shopify gibi hazır altyapıları da kullanabilirsiniz. Bir e-ticaret sitesi gerektirdiği özellikler ve yazılımlar sebebiyle ancak profesyonel bir web geliştirici tarafından yapılabileceği için kendinize özel site yaptırmanın maliyeti oldukça yüksek olabilir. Öte yandan WordPress, Wix, Shopify gibi hazır altyapılar hem maliyet olarak çok uygundur hem de dünya üzerinden binlerce, hatta milyonlarca yazılımcı tarafından sürekli geliştirildikleri için kullanımları kolay ve güvenlidir.

WordPress ve Wix ile neredeyse sadece alan adı (domain) ve alan (hosting) ücreti dışında pek bir ödeme yapmadan web sitenizi oluşturabilirsiniz. Shopify ise aylık küçük miktarlarda abonelik ücreti almaktadır. Ben hem kişiselleştirilmesinin kolaylığı hem de arkasındaki destekten dolayı WordPress’i tercih ediyorum. Dünya’daki web sitelerinin %40’tan fazlası da WordPress altyapısı kullanıyor.

WordPress’in Avantajları Neler?

WordPress’in en büyük avantajı, tüm dünyada milyonlarca geliştirici tarafından desteklenen bir ekosistemi olması. Modern internet mimarisine uygun kodlanan ve hem kullanışlılık hem de güvenlik için sürekli güncellenen WordPress, kullanıcılarına pek çok özelliği ücretsiz ya da çok uygun fiyatlarla sunmakta. E-ticaret odaklı konuşursak, bir e-ticaret mağazası oluşturmak için neredeyse sonsuz sayıda tema bulunuyor. Sitenin yeteneklerini daha da geliştirmek için çeşitli eklentiler kullanılabiliyor.

WordPress İle E-Ticaret Sitesi Kurulumu

WordPress ile e-ticaret sitesi kurmayı adım adım şu şekilde anlatabilirim:

WordPress Kurulumu

Satış sitenizi kurmak için öncelikle bir hosting firmasından alan adı (domain), alan (hosting) ve SSL sertifikası satın almalısınız. Bu aşamadaki en önemli kısım alan adı (domain) seçimi. Alan adınızı bir kere seçecek ve bundan sonra o alan adıyla devam edeceksiniz. Bir nevi dükkanınızın ismi olarak düşünün. Üstelik bu isim seçim mağazanızın kaderini önemli ölçüde belirler. Domain seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Akılda kalıcı ve mümkün olduğunca kısa olmalı,
  • Yaptığınız iş ya da sattığınız ürünlerle ilgili olmalı (SEO’ya yardımcı olur)

Hosting (web alanı) seçerken de Linux Hosting paketlerinden birini seçmelisiniz. Genellikle 1 GB disk alanına sahip bir hosting paketi ile başlayıp ihtiyaçlarınıza yetmemesi durumunda yükseltebilirsiniz. Hosting paketini büyütmek kolay, küçültmek zordur. O yüzden küçük paket ile başlayın, kurulum masraflarını düşük tutun. Tasarruf ettiğiniz her kuruşu reklam bütçesi olarak ayırabilirsiniz.

SSL sertifikası ise artık sadece satış siteleri için değil tüm web siteleri için zorunlu oldu. SSL sertifikası olmayan siteleri ziyaret ettiğinizde tarayıcılar bu siteyi açmaz ve güvenli değil diyerek sizi geri dönmeye ikna eder. Böyle bir sitede hiç kimse kredi kartı bilgisi girerek alışveriş yapmaz.

Hosting firmaları ücretsiz SSL hizmeti de veriyor ama e-satış söz konusu olduğunda ücretsiz SSL hizmeti yeterli gelmiyor. Mutlaka en ucuzu da olsa ücretli olanlardan alın.

Alan adınızı, hostinginizi ve SSL sertifikasını satın alıp bunları birbirine bağladıktan sonra sıra sitenin kurulmasında. WordPress.org sitesine gidip en güncel WordPress paketini indirin. Paketin içeriğini bir FTP programı yardımıyla sitenize yükleyin. Bu aşamada hosting paketinizde bir veritabanı oluşturup, WordPress kullanıcı adı, şifresi, veritabanı ismi ve veritabanı kullancı adı gibi bilgileri giriyorsunuz. Son olarak herhangi bir tarayıcıda sitenizin alan adını yazdığınızda kurulum otomatik olarak yapılır. Bu aşamada temel itibariyle web siteniz hazır.

WordPress’e E-Ticaret Temasının Kurulumu

En basit aşamalardan birisi. WordPress.org’ta ücretsiz olarak bulabileceğiniz ya da Envato Market gibi sitelerden uygun fiyatlara satın alabileceğiniz e-ticaret temalarından birine karar verin. Ücretsiz temalar genellikle sınırlı yeteneğe ya da kişiselleştirme seçeneğine sahip oluyor. O yüzden 50-60 Dolar gibi bir rakama çok seveceğiniz bir tema bulup onu satın alın ve bilgisayarınıza indirin. (Kesinlikle ücretli temaların korsanını indirmeyin. Bunu yapmak dükkanınızın kasasına tanımadığınız birini oturtmak demek.)

İndirdiğiniz temayı WordPress panelinden yükleyerek sitenizi yeni görünümüne kavuşturduysanız, mağaza kurulumu tamam demektir. Yalnız bu mağazanın yazar kasası – yani bir ödeme yöntemi – henüz yok.

WordPress Siteye Ödeme Yöntemi Eklemek

Bence WordPress’in sağladığı en önemli avantajlardan birisi ödeme yöntemi eklemek. Eğer bir web geliştiriciyle çalışıp, kendinize özel bir e-satış sitesi yaptırırsanız, bankaların sanal poslarının da bu siteye eklenmesi gerekecekti. WordPress’te ise tek tek bankalarla uğraşmak yerine bir ödeme firmasıyla çalışabilirsiniz. Ben sitelerimde iyzico firmasını kullanıyorum. iyzico’nun web sitesinde bir hesap açmanız ve iyzico WordPress eklentisini indirmeniz yeterli.

WordPress’te e-ticaret altyapısını sunan birkaç eklenti var demiştim. Ben Woocommerce eklentisini tercih ediyorum. Woocommerce eklentisini kurduktan sonra iyzico eklentisini de sitenize kurun, ödeme ayarlarını yapın ve artık sitenize ürün eklemeye başlayabilirsiniz.

Satacağınız ürünleri siteye eklemek de oldukça kolay. Burada dikkat etmeniz gereken, ürün ismi, açıklaması, ürün görselleri ve bu görsellere eklenecek açıklama metinlerini eksiksiz, düzgün ve özgün bir biçimde eklemeniz. Bu sayede Google arama sonuçlarında ürünleriniz ilk sayfada çıkacağı gibi Google Alışveriş sekmesinde de görüntülenecektir. Tabii Google için başka ayarlar da yapmak gerekecek.

Sitenize Google Site Kit Eklentisini Yüklemek

Google Site Kit eklentisi, Google tarafından WordPress siteler için geliştirilmiş resmi ve ücretsiz bir eklenti. Bu eklenti sayesinde sitenizin ziyaret istatistiklerini görebilirsiniz. Daha da önemlisi ürünlerinizin Google aramalarında görüntülenmesi için ücretsiz Google kataloğuna ekleyebilirsiniz. Eklentiyi kurmadan önce bir Google Analytics hesabı oluşturun. Daha sonra sitenize eklentiyi kurup bu hesap bilgileri ile oturum açın. Site Kit ayarlarında Google Analytics, Google Search Center, Google Tag Manager gibi hesapların bağlantısını yapın.

Tarayıcınızdan Google Merchant Center’a gidip gerekli ayarları yaptığınızda sitenizdeki ürünleri ücretsiz ve otomatik olarak Google ürün kataloğuna ekleyebilirsiniz. Google Site Kit’ten sonra sitenize eklemeniz gereken ikinci bir pazarlama eklentisi de Meta (Facebook) Piksel kodu.

Meta (Facebook) Pikseli’nin Sitenize Eklenmesi

Bu eklentiden önce Facebook işletme hesabı açmanız ve işletmeniz için oluşturacağınız Facebook sayfası ile Instagram sayfasını bu hesaba bağlamalısınız. Burası biraz karışık. Panel arayüzünün sürekli değişmesi ve gelişmesi sebebiyle internette bulacağınız eski tarihli kaynaklar kafanızı karıştırabilir. Bu aşamada dışarıdan destek almanız gerekenbilir. Meta İşletme hesabınızda bir Meta Piksel oluşturduktan sonra size kısa bir kod parçası verilecek. Bu kodu Meta Pixel WordPress eklentisi ile sitenize ekleyip basit bir iki ayar yapmanız gerekiyor.

Peki, bu Meta Pikseli ne işe yarıyor?

Piksel kodunuz web sitenizde çalışırken site ziyaretçilerinizin kaydın tutuyor. Bu kayıt Facebook ve Instagram reklamlarında kullanacağınız çok değerli hedef kitle seçimlerinde kullanılıyor. Ayrıca sitenizi ve sitenizdeki belli sayfaları/ürünleri ziyaret etmiş kişileri reklamlarınızda hedeflemeniz için detaylı hedef kitle grupları oluşturuyor. Yani ürünlerinizin doğru pazarlanması, reklam harcamalarınızın boşa gitmemesi için şart…

Benim şimdiye dek kurduğum bazı siteleri aşağıda görebilirsiniz:

Ecem Alp – Özel Tasarım Giysi Satış

Canves Makina Tanıtım Sitesi


Meri Baby US – E-Ticaret Sitesi

Smart Green Packaging – Tanıtım Sitesi


Performans Yelken

Galera Sanatsal – Heykel Atölyesi


Dijital Tasarım Satış Sitesi

Online Sanat Dergisi

Yazar Hakkında

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir