Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir?

Gerçek zamanlı pazarlama, dijital pazarlamanın en çok yaratıcılık gerektiren ve doğru yapıldığında da en çok geri dönüş sağlayan tekniklerinden biridir. Kısaca özetlemek gerekirse, internet kullanıcısını bağlandığı cihazda yakalayan ve aksiyona yönlendiren ya da marka bilinirliğini artırmayı amaçlayan pazarlama çalışmalarıdır. Gerçek zamanlı pazarlamanın anahtarı, hedeflenmiş kullanıcılara, önceden hazırlanmış içeriğin, hedeflenen zamanda gösterilmesidir. Böylece zaten satın almaya ya da marka etkileşimine niyetlenen tüketiciyi o anda yakalayarak kendi markamıza çekebiliriz.

Gerçek zamanlı pazarlama için dijital medya kanallarını başarılı kullanan markalardan örnekler görebiliriz.

Efes Pilsen

Google AdWords ile bira, en iyi bira gibi anahtar kelimelere ve rakip bira markalarının isimlerine reklam veren Efes Pilsen, bira ile ilgili aramalarda birinci sırada çıkmış.

Hedef kitlesini, tam da bira ile ilgili aram yaparken yakalayan Efes Pilsen böylece kendisi ile sayfa tıklamalarında önemli bir artış yakalamış.

Flypgs.com

Galatasaray’ın Chelsea ile oynadığı maçtan sonra maçın özet gollerini arayan futbolseverleri hedefleyen marka “Galatasaray Chelsea Golleri” anahtar kelimesine reklam vermiş. Reklam metninde de taraftarları rövanş maçını Londra’da izlemek için bilet satın almaya yönlendirmiş. Böylece futbolla ilgilenen ve büyük olasılıkla Galatasaray taraftarı olan internet kullanıcısının dikkati çekilmiş.

Önceden planlanmış olaylarla koordineli çıkan reklamların yanı sıra anlık olaylarda hızlı ve akıllıca tepki vermek de markaya dikkat çekerek içerik paylaşımını ve marka bilinirliğini artırabilir.

Geçtiğimiz aylarda tüm Türkiye’de yaşanan ve hayatı felç eden elektrik kesintisi esnasında sosyal medyayı iyi kullanan markaların paylaşımları oldukça ses getirmişti. Bunlardan örnek vermek gerekirse Oreo ve Samsung iyi birer örnek olarak gösterilebilir.

Oreo

Samsung

Bu iki paylaşım da elektrik kesintisi esnasında internete erişebilen az sayıda kullanıcının ilgisini çok başarılı bir şekilde çekmiştir. Özellikle Samsung, o anda herkesin yaşadığı probleme çözüm sunarak, elektrik geldikten sonra da gündem sayesinde görünürlüğünü korumuş ve tasarruf modu özelliğiyle rakiplerinden bir adım öne geçmiştir.

Bu örnek olaylarda gördüğümüz gibi, gerçek zamanlı pazarlama, planlama, hedefleme, doğru içerik gibi temellere oturtulduğunda, klasik sosyal medya paylaşımlarına oranla daha fazla geri dönüş ve etkileşim sağlamaktadır.

Yazar Hakkında

This Article Has 1 Comment
  1. Kemal Yanıtla

    Tebrikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir