Sosyal Medyada Kaçınmanız Gereken 6 Hata

Markanızın sosyal medya içeriklerinin daha fazla paylaşılması için aşağıdaki 6 basit hatadan kaçının.

1-Strateji Oluşturmamak

Markanızın tüm pazarlama faaliyetlerinde bir iletişim stratejisi oluşturmanızın zorunluluğunu anlatmaya gerek yoktur herhalde. Sosyal medya iletişiminiz de bu zorunluluğun dışında tutulamaz. Evet, markanız sosyal medyada yer almalı ancak tüm kanallarda olmak zorunda değil. Bir iletişim stratejisi doğrultusunda, markanız için en uygun sosyal medya kanalları, bu kanallardaki konuşma dili, içerik türleri, yayınlama saatleri ve sıklığı planlanmalıdır. Bundan sonra sosyal medya hesaplarını oluşturup, stratejiniz doğrultusunda paylaşımlara başlayabilirsiniz.

2-Her Konuya Atlamak

Sosyal medyada gündem çok hızlı değişiyor. Özellikle Twitter’de trending topic bölümü gün içinde birkaç kez değişmekte ve bu hızlı gündemi yakalamak için trend olan konularda içerikler paylaşmak nereedeyse tek yöntem olabilir. Ancak trendlere göre içerik oluşturmadan önce bu konunun sosyal medya stratejinize uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Sosyal medyada trend olan bir konu sizin markanızın içeriğiyle alakasız ise, hatta daha da kötüsü, bir konuda yapacağınız yorum marka imajınıza zarar verecekse o topa hiç girmeyin.

3-Paylaşım Zamanına ve Sıklığına Dikkat Etmemek

Sosyal medya stratejinize uygun, üstelik markanızla alakalı bir konuda içerik oluşturdunuz ancak hiç etkileşim almadı mı? Peki, içeriğinizi kimler gördü? Markanızın hesaplarını takip eden kişiler, siz içeriğinizi yayınladığınızda online olmayabilir. Yani içeriğiniz görülmezse paylaşılmaz. Bu kadar basit… Bunu engellemek için her sosyal medya hesabınız için takipçilerinizin hangi günlerde ve saatlerde online olduğunu analiz etmelisiniz. Zaten pek çok sosyal medya platformu analiz sayfalarında bu bilgiyi sizinle paylaşıyor. Takipçilerinizin en kalabalık olduğu saatlerde paylaşım yapmak içeriklerinizle etkileşim oranını yükseltecektir.

4-Etkileşim Kurmamak (interaktif olmayan içerik)

Unutmayın ki markanızın sosyal medya hesabı bir duyuru panosu değildir. Takipçilerinizin de yorum yapabileceği, öneri ve şikayetlerini paylaşabileceği, kısacası markanızla konuşacağı bir ortamdır. Sosyal medyayı klasik medya kanallarından ayıran en önemli özelliği interaktif olmasıdır. Paylaştığınız içeriklerde takipçilerinize sorular sorun, yorum yapmalarını isteyin. Ayrıca sosyal medya sayfanıza gelen soru ve şikayetlere mutlaka ve çok hızlı bir şekilde cevap verin. Beğenmediğiniz yorumları, şikayetleri silmek yapabileceğiniz en büyük hata…

5-Gereksiz Hashtag Kullanmak

Özellikle Instagram’daki bazı fotoğrafların altında yer alan destansı etiketler bu maddeyi açıklıyor. Etiket kullanımı faydalıdır. Markanızla alakalı konularda paylaşımlara dikkat çekmek, paylaşımlarınızla ilgilenebilecek potansiyel kullanıcıları yakalamanıza yardım eder. Hatta markanıza özel bir etiket yaratabiliyorsanız, paylaşımlarınızda bu etiketi kullanmanızı da tavsiye ederim. Böylece sizin içeriğinizi arayan kişilerin bulmasını kolaylaştırırsınız. Ancak sadece daha fazla kişiye erişmek amacıyla alakasız etiketler kullanmak hem görüntü kirliliği yaratır hem de içeriklerinizin spam olarak algılanmasına sebep olur.

6-Takipçi Sayısına Odaklanmak

Sosyal medyadaki başarılı markaların hesaplarına baktığınızda çok büyük takipçi sayıları göreceksiniz. Bu sizi yanıltmasın, başarı takipçi sayısının büyüklüğü ile ölçülmez. Takipçilerinizin kalitesiyle ölçülür. Takipçi kalitesinin anlamı, sizin markanızla gerçekten ilgili, içeriklerinizle etkileşim kurma, beğenme, paylaşma potansiyeli olan kullanıcılardır. İçeriklerinize hiç tepki vermeyen yüz bin takipçiniz olacağına, beğenen, paylaşan, yorum yapan on bin takipçi çok daha iyidir. Bu yüzden takipçi satın alma gibi sosyal medya hilelerinden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Sizin de sosyal medya hataları konusunda ekleyecekleriniz varsa, yorum kısmına katkılarınızı bekliyorum.

This Article Has 1 Comment
  1. Ozmen Reply

    Eline sağlık, dikkate alacağım, güZel olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir