Neden Mobil’de Olmalısınız?

Artık internet kullanıcılarının yarısından fazlası internete mobil cihazlardan bağlanıyor. Web siteniz ne kadar güzel olursa olsun mobil uyumlu değilse potansiyel müşterilerinizin yarısını kaçırıyorsunuz demektir. Peki, işler nasıl bu duruma geldi ve ne yapmalısınız?

Erişim Kolaylığı

İnternet erişiminde mobilin masaüstünü geçmesinin pekçok sebebi var. Bunlardan birisi artık mobil erişimin çok kolay olması… Hem yeni çıkan telefonların daha yetenekli olması hem de GSM operatörlerinin internet bağlantı ücretlerini nispeten ucuzlatması sonucu hemen her telefon sahibi internete telefonundan ya da tabletinden bağlanabiliyor. Ayrıca mobil cihazlar sayesinde bir yerde sait kalma zorunluluğu da ortadan kalktı. İnsanlar otobüste, cafede, tatilde yani evlerinin dışında her ortamda interneti kullanıyor. Hatta evdeyken bile telefonunuzdan internete girmenin bilgisayardan daha pratik olduğunun siz de farkındasınızdır.

Mobil ödeme sistemleri

Mobil ödeme sistemlerinin yaygınlaşması ve güvenilir şirketler tarafından sağlanması da web sitenizi mobile uyarlamanızı gerektiren gelişmelerden birisi. Sadece markanızı tanıttığınız şirket sitenizi değil e-ticaret sitenizi de mobil uyumlu hale getirmelisiniz. Hem GSM operatörlerinin mobil ödeme imkanları hem de Apple ve Google tarafından geliştirilen e-cüzdan uygulamaları tüketici gözünde güvenilirliğini çoktan kanıtladı.

Bunlara ek olarak Facebook ve Twitter’ın satın alma butonlarını yavaş yavaş hayata geçirmeleriyle birlikte sosyal alışveriş olgusu da e-ticaretin bileşenlerinden biri oldu.

Mobile yönelik kampanyalar

Google Adwords ya da Facebook reklamlarını kullanıyorsanız zaten reklam hedeflemelerinde mobil kullanıcıların hedeflenebildiğini biliyorsunuz. İşin içine lokasyon bazlı hedefleme de girince, potansiyel müşterilerinizi fiziksel mağazanıza yaklaştıkları anda yakalama ve alışverişe ya da mağaza ziyaretine yönlendirebiliyorsunuz. Adwords ve Facebook reklam raporlarında mobilden gelen dönüşüm oranlarının her gün biraz daha yükseldiği görülüyor.

Nesnelerin interneti – IoT

Nesnelerin interneti kavramı nispeten yeni bir kavram olsa da kullanım alanları yaygın ve mobilin gücünün farkında olan markalar, bu teknolojiyi kendi avantajlarına çevirmeye başladılar bile.

Google’ın Yeni Uygulamaları

Google sıralama algoritmalarındaki güncellemelerle birlikte artık mobil arama sonuçlarında mobil uyumlu siteleri ön sıralara alacağını, mobil uyumlu olmayan sitelerin arama sonuçlarında gerilerde kalacağını açıklayalı çok oldu. İnsanların aradıkları içeriğe hızlı ve doğru şekilde ulaşmalarını amaçlayan bu hamle de SEO çalışmalarının yanı sıra web sitenizi mobil uyumlu hale getimenizin neden önemli olduğunu anlamaya yeter.

Bunların yanı sıra daha pek çok nedenden ötürü artık web sitenizi ve işinizi mobile taşımanını zamanı geldi.

Yazar Hakkında

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir