WordPress Site Sağlığı Nedir?

Benim gibi standart bir WordPress kullanıcısı için sitenin sağlıklı çalışması için yapılması gereken, düzenli aralıklarla admin panelindeki Güncellemeler sekmesini kontrol etmek ve varsa tema ya da eklenti güncellemelerini gerçekleştirmek şeklindeydi. WordPress 5.1 güncellemesinden itibaren artık bakmamız gereken ve eklenti güncellemelerinden bir adım öteye geçmemizi sağlayan bir özellik var; Site Sağlığı…

WordPress yönetici paneli sol sütunundaki araçlar sekmesinin altında artık Site Sağlığı başlığına tıklarsanız şöyle bir ekran açılacak.

Sayfanın üzerinde sitenizin sağlık durumunu yüzdelik bir sayı olarak göreceksiniz. Bu bilginin hemen altında da Durum ve Bilgi diye iki sekme yer alıyor.

Site Durumu: Bu sayfada WordPress siteniz hakkında kritik uyarılar, geliştirme önerileri ve başarılı testler görünüyor. Yukarıdaki ekran görüntüsünde göreceğiniz gibi, PHP versiyonunun eski olması ya da sitenizin çalışması ve görüntülenmesini etkileyen hatalar, Kritik Uyarılar şeklinde gösteriliyor. Uyarıların sağ tarafındaki oka tıklarsanız da detaylı bilgi alabiliyorsunuz.

Önerilen Gelişmeler kısmında ise sitenizin daha hızlı ve güvenli çalışması için tavsiye edilen geliştirmeler görebiliyorsunuz. Örneğin, kullanmadığınız için etkisizleştirdiğiniz ama henüz silmediğiniz eklentileri silmeniz gerektiğini, güncelleme gereken eklenti ve temaları, sitenizde SSL sertifikası yoksa bunun eklenmesi gerektiğini size hatırlatıyor.

Başarılı Testler başlığı altında da sitenizin doğru çalışan özelliklerini görebilirsiniz.

Ayrıca tüm kritik hatalar, geliştirmeler ya da başarılı testler başlıklarında ilgili özelliğin performansla ya da güvenlikle ilgili olduğunu gösteren etiketler yer alıyor.

Üstte sağdaki Bilgi sekmesine tıklarsanız siteniz hakkında çok daha detaylı teknik bilgilere erişebiliyorsunuz.

Yazar Hakkında

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir