Tatil Dönemlerinde Satın Alma Davranışları ve Mobilin Etkisi

Yılbaşı, Sevgililer Günü gibi dönemlerde tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını ve satın alma kararlarını etkileyen faktörleri bilmek, markalar için mükemmel bir pazarlama avantajı olabilir. Google tarafından son paylaşılan istatistikler, tüketicilerin tatil alışverişlerinde mobil aramayı ne şekilde kullandıklarını basitçe özetliyor.

Özel günlerde ve haftalarda, sevdiklerimize alacak çok fazla hediye fakat çok sınırlı zamanımız var. Bu yüzden internette en iyi hediye fikirlerini araştırmadan alışverişe çıkan yok gibi. Satın alma işlemini internetten gerçekleştirmeyenler dahi mutlaka internette (çoğunlukla da mobil cihazlardan) kısa bir araştırma yaparak mağazalara gidiyor. Tüketicilerin yarısından fazlası, yeni satıcılar keşfetmeye açık olduklarını belirtirken, Google’da arama yapanların %76’sı planladıklarından farklı bir mağazadan alışveriş yapmışlar. Mobil cihazlarından arama yapanların %50’sinden fazlası ise arama sırasında hiç akıllarında olmayan yeni markalar ve ürünler keşfettiklerini söylüyorlar.

Mağazaların Kapısı Mobilde Açılıyor

Akıllı telefon sahiplerinin %64’ü fiziksel mağazalardan alışveriş yapmayı tercih edenler de mutlaka internette biraz araştırma yapıp satın alacakları ürün ve mağaza hakkında fikir sahibi olmak istiyor. Eğer markanızın mobilde görünürlüğü iyiyse, bu kullanıcılar için telefonları sizin mağazanıza açılan bir kapı oluyor.

Bu rakamlar pazarlama karmasında mobil reklamların önemini gerçekten çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Özellikle yılbaşı, Sevgililer Günü gibi hediye satın alma oranlarının arttığı dönemlerde markalar mobilde boy göstermeye çok daha fazla önem vermeli.

Yazar Hakkında

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir