Nasıl Yapılır Videoları ile Satışlarınızı Artırın

Dijital jenerasyonun 3’te 1’i “nasıl yapılır” videoları izledikten sonra alışveriş yapıyor.

Evinizde damlatan bir musluk mu var? Sevgilinize doğum gününde kalpli kurabiye mi yapmak istiyorsunuz? Yoksa, yeni aldığınız oltaya iğne takımı yapmak mı istiyorsunuz? Bunların nasıl yapılacağını öğrenmek için ne yaparsınız? Tabii ki, akıllı telefon kullanıcılarının %91’i gibi siz de telefonunuzdan arama yaparsınız. İster Google’da ister direkt YouTube’da olsun, insanlar merak ettikleri her şeyi internette arıyor ve büyük ihtimalle de nasıl yapacaklarını öğreniyor. Peki, bu durum pazarlamacılar açısından ne önem taşıyor?

Google’ın 2015 Mart ayında yaptığı bir araştırmaya göre, yalnızca Kuzey Amerika’da,  geçen yıl 100 milyon saatten daha uzun “nasıl yapılır” içerikli video izlendi. İnsanlar yapmak istedikleri herhangi bir konuda, başkalarına danışmadan önce internette ilgili videoları izleyerek, ihtiyaç duydukları bilgiye daha hızlı ulaşmayı tercih ediyorlar. Bunlar Google tarafından mikro-anlar olarak tarif edilen “Bilmek istiyorum”, “Gitmek istiyorum”, “Yapmak istiyorum” ve “Satın almak istiyorum” anlarından birisi ve markalar için büyük fırsatlar içeriyor.

Bir tüketici internette “şunu nasıl yaparım” diye bir arama yaptığında, bir konuda yardım istiyor demektir ve kendisine yardım eden marka ile duygusal bir bağ kurmaya hazırdır. Eğer bu yardımı sizin markanız sunuyorsa, sadık bir müşteri kazandınız demektir. Örnek vermek gerekirse, HomeDepot.com sitesi YouTube kanalında ev işleri ve tadilatının nasıl yapılacağı ile ilgili çok zengin bir içerik sunmaktadır. Videoların altında da ihtiyaç duyulan malzemelerin satın alınabileceği link verilmiştir.

“Millenials denilen, Dijital jenerasyonun %67’si YouTube’da ihtiyaç duydukları herhangi bir konuda mutlaka içerik bulabileceklerini belirtiyor.”

Siz de markanız için bu mikro-anları değerlendirerek satışlarınızı artırabilirsiniz. Unutmayın, klasik tek yönlü pazarlama teknikleri ile ulaşıp ikna edebileceğiniz tüketici sayısı gün geçtikçe ve teknoloji hayatımıza hakim olmaya devam ettikçe azalıyor. Bilgi ve deneyimlerinizi paylaşarak etkileyebileceğiniz ve sadık müşteriye çevirebileceğiniz nesil, çoktan alışveriş yapmaya başladı bile.

Yazar Hakkında

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir