apple ve google corona takibi

Google ve Apple’dan Korona’ya Ortak Önlem

Teknoloji şirketleri pek çok farklı şekilde Korona virüs salgınına karşı mücade ediyor. Hem ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşlarına maddi destek vererek, hem de kullanıcılarının salgına karşı alınması gereken önlemler hususunda doğru bilgiye ulaşmaları için yönlendirmeler yaptıklarını görüyoruz. Teknoloji ve internetin iki devi Apple ve Google bir adım daha ileri giderek enfekte olmuş kişilerin başka insanlarla temasını izleyebilmek için birlikte çalışacaklarını açıkladı. İlk etapta Mayıs ayında her iki platform arasında uyumlu çalışacak API’leri için çalışmalara başlayacaklar. Daha sonrası için ise hedef Bluetooth aracılığı ile, insanların temasta bulunduğu kişileri daha etkin bir şekilde takip edebilmek. Tabii Google yaptığı açıklamada, bu uygulamaların kişisel verilerin güvenliği, özel yaşamın gizliliği gibi hassas konuları suistimal etmemesine özen göstereceklerini açıkladı. Bakalım iki devin işbirliği ile Kovid-19’u yenmeyi başarabilecek miyiz?

Ekleme: ShiftDelete.net’in şuradaki haberine göre Apple www.applecoronavirus.com domainini kaydettirmiş. Ayrıca Apple’dan 15 gün önce de www.Googlecoronavirus.com domaini Google LLC tarafından alınmış.

Google&Apple ortak çalışması ile ilgili gelişmeler heyecan verici olacak gibi geliyor. Virüsün takibi için geliştirilecek uygulamalar daha sonra başka yeni kullanım alanları da bulacaktır. Mesele; bunun kullanıcılar için iyi yönde mi yoksa kötü yönde mi olacağı.

Ekleme

Google ve Apple’ın birlikte geliştireceği Covid-19 takip sisteminin nasıl çalışacağına dair detaylar şu şekilde:

-Alice ve Bob ilk kez karşılaşırlar ve sadece 10 dakika sohbet ederler.
-Bob’a Covid-19 tanısı koyulur ve test sonucunu herhangi bir halk sağlığı taki uygulamasına ekler.
-Alice ve Bob’un telefonları Bluetooth yardımı ile yakın temas kurdukları kişilerin telefonlarıya anonim olarak kayıt paylaşımı yapar.
-Bob’un izniyle telefonu son 14 günde yakın temas kurduğu kişilerin kayıtlarını bulut sistemine yükler.
-Alice Covid-19 testi pozitif olan biriyle temas kurduğunu bilmemektedir.
-Telefonu izleme sistemi sayesinde kendisine yakın zamanda enfekte bir kişi ile temas kurduğunun bildirimini gönderir.
-Alice’in telefonu sürekli olarak bulut sisteminden kendi yaşadığı çevrede Covid-19’a yakalanmış kişilerin kayıtlarını güncelleyerek Alice’in potansiyel olarak enfekte olmuş biriyle temas kurduğunu doğrular.
-Alice’in telefonuna bu durumda ne yapması gerektiği ile ilgili bilgiler, resmi sağlık kuruluşları tarafından gönderilir.

Sistem bu şekilde işliyor. Google ve Apple bu işleyişte kullanıcı bilgilerinin bulut sistemine anonim olarak yükleneceğini belirtiyor.

Bunun yanı sıra şirketler yaptıkları açıklamada, takip sisteminin Covid-19 salgınının sona ermesiyle birlikte kapatılacağını da açıkladı.

Yazar Hakkında

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir