Dijital Medya Acemisi

478607105

Dijital Medya Uzmanı

“Dijital medya neydi? Dijital medya emekti.”

Bu soruyu 1 ay önce sorsanız vereceğim en iyi cevap bu olabilirdi. Bugün sorarsanız, dijital medyanın markanızın ta kendisi olduğunu söyleyebilirim. Nasıl ki işinizi teyzenizin kızına ya da ön muhasebedeki stajyere emanet etmiyorsanız, şirketinizin dijital medya işlerini de emanet edemezsiniz. Tabii ki isterseniz edebilirsiniz de sonuçları kaldıramayacağınız kadar ağır olabilir.

Peki ben ne için varım? Siz bu yükün altına girmeyin diye…

bilgeadam akademi logo

BilgeaAdam Akademi Dijital Medya Uzmanlığı Kursu

Şu an site başlığında Dijital Medya Acemisi yazıyor olabilir ama emin olun kısa zamanda çok yol aldım.

BilgeAdam Akademi’de Dijital Medya Uzmanlığı kursuna başlamadan önce, Sadece iyi bir içerikle markanın internetteki görünürlüğünü artırabileceğimi, sosyal medya hesaplarında takipçi artırıp, takipçilerle etkileşim kurabileceğimi düşünüyordum. Fakat kursa başlar başlamaz kulağıma hedef kitle diye bir küpe taktılar ki eksiklerimden en önemlisi oymuş. Olay sadece güzel içerik oluşturmak değil aynı zamanda markanın hedef kitlesine uygun içerik oluşturup, bunu yine hedef kitlenin etkin olduğu zamanlarda yayınlamakmış. Bunun için sağlıklı bir hedef kitle analizi yapıp bu insanlar ne yer, ne içer, nereye gider, ne zaman internete girer, kaç yaşındadır gibi sorulara cevap vermek gerekiyor. Bu sorularla biraz başınızı ağrıtacağım ki daha sonra hiç ağrımasın.

 

Eski Kral Öldü Yaşasın Yeni Kral

525757223

İçerik Yönetimi

Bir web sitesini Google’da üst sıralara taşımak için SEO’nun (Arama Motoru Optimizasyonu) ne kadar önemli olduğunu biliyordum ve bunun için de benzersiz içeriğin öneminin farkındaydım. Hatta şöyle bir söz var; içerik kraldır. İçerik oluşturma konusunda aldığım üniversite eğitimime ve 4 yıllık reklam yazarlığı deneyimime güveniyordum. Tabii henüz eğitimimin birinci ayında benim bildiğim anlamıyla eski kral öldü yenisi geldi. İçeriği kaliteli yapan sadece benzersiz ve doğru olması değilmiş. Aynı zamanda hedef kitleyi dikkate alan, doğru anahtar kelimeleri içeren ve planlı şekilde yayınlanan içerikler oluşturulmalıymış.

 

Başarının Anahtarı Kelimeler

anahtar kelime analizi

Anahtar Kelime Analizi

Az laf çok iş deyimine katılsam da bizim işimizde doğru laf çok iş demekmiş. Doğru laftan kastım hazırladığımız içeriği doğru anahtar kelimelerle oluşturup, hedef kitlemizi Google aramalarında yakalamak. Tıpkı benim sizi yakaladığım gibi…

Google’da yapılan günlük arama sayısı tüm dünyada toplam 2,5 milyarın üzerinde. İnsanlar ihtiyaç duydukları bir hizmet ya da ürünü satın almadan önce mutlaka internette kısa da olsa bir araştırma yapıyor. Öğrendim ki bu aramalarda sizin markanızın öne çıkması için anahtar kelime analizi, içerik planlama ve AdWords çalışması mutlaka yapılmalıymış. Ben bunu öğrenmek için bir bedel ödedim, siz de ödemeyin. Yanlış anahtar kelimelerle kurulmuş AdWords reklamlarının size bir getirisi olmaz ama bolca götürüsü olabilir. Bu yüzden reklam çalışmalarınızı kendiniz yapmak yerine, iyi bir hedefleme ve anahtar kelime analiziyle benim yapmama izin verin.

 

Halep Uzaksa Analytics Yakın

470424725

Dijital Medya Raporlama

 Ne işin var Halep’te demeyin, işimiz Analytics’te. Eskiden Google Analytics’i sadece siteye kaç ziyaretçi gelmiş, hangi sayfalarda gezmiş gibi meraklarımı gidermek için kullanırdım. Hobi gibi bir şey yani… Şimdi öğrendim ki Google bu Analytics hizmetini bedavaya vermiyormuş. Aslında bedavaya veriyor da, vermesinin bir sebebi var. Ben ay sonunda size fatura yollarken, yanında bir de rapor göndermeliymişim ki eliniz titremesin. Verdiğiniz paranın karşılığında ne aldığınızı görün. Dijital medya çalışmalarının sonucunda mutlaka ölçümleme yapmalı, işimize yarayan ve yaramayan reklamları, anahtar kelimeleri analiz etmeli, sonraki içerik ve kampanyalarımızı da bu raporları dikkate alarak oluşturmalıymışız. Yani, siyasilerin de dediği gibi, dijital medyada verilemeyecek hesabımız yokmuş.

 

Neredeeen Nereye?

467379509

Marka Hedef Planlaması

Nereden yola çıkıp nereye vardığımızı görünce şaşırıp başlıktaki gibi nereden nereye dememek için hedef planlama diye bir şey varmış. Bir marka için çalışmaya başlamadan önce o markayı bir yıl sonra, üç yıl sonra nereye taşımak istediğime karar vermeliymişim. Tüm dijital medya çalışmalarımı bu hedefleme odağında yürütürsem, planladığım noktaya gelmek kaçınılmazmış.
Şimdilik öğrendiklerim bunlar. Tabii henüz eğitimimin birinci ayında olduğumu düşünürsek, gelecek vaad ediyorum diyebilirim. Sadece kendim için değil, sizin markanız için de parlak bir gelecek… Geleceğin dijital medya uzmanı ile bugünden tanışmak isterseniz sayfanın en altındaki e-posta adresi ve telefon numarasını bir yere kaydedin derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir